A csípőprotézisekről – ezek a leggyakoribb kérdések csípőprotézis beültetése előtt

A csípőprotézisekről – ezek a leggyakoribb kérdések csípőprotézis beültetése előtt

– „De doktor úr, ugye ragasztó nélküli protézist kapok?!”
– „Kaphatok olyan rövid protézist?”
– „Azt hallottam, hogy a ragasztósat nem lehet újra operálni, ezért szeretném a ragasztó nélkülit!”

Többek között ezek a kérdések hangoznak el leggyakrabban Dr. Sallai Imre ortopéd sebész rendelésén, melyre a válaszokat ebben a blogbejegyzésében osztja meg a csípőprotézis beültetés előtt álló páciensekkel – megnyugtatásukra!

Mielőtt megválaszolnám a leggyakoribb kérdéseket, nézzük, hogyan épülnek fel a csípőprotézisek!

A csípő ízületi kopás miatt először beültetett protéziseknek két fő, csontba rögzülő komponense van. Az egyik a medencecsonthoz rögzülő úgynevezett vápa, és a combcsontba rögzülő úgynevezett szár. Mindkettő komponens esetében használunk cementes és cement nélküli, vagy ahogy többször hallom, ragasztós vagy ragasztó nélküli rögzítést.

Jelen bejegyzés témája a szár komponens ragasztó nélküli rögzülése. A ragasztó nélküli protézisek két módon rögzülnek a csontba. Elsődleges és másodlagos rögzüléssel. Az elsődleges rögzülés az, amikor mechanikailag a protézis bele feszül az előzetesen a csontban neki kialakított helyre. A másodlagos rögzülés pedig amikor a protézis rücskös felszínére a csont bele nő, ez pedig az úgynevezett biológiai rögzülés. Ugyanis a ragasztó nélküli protézisek felszíne biológiailag aktív felszínnek minősül, ami elősegíti a csont protézis felszínébe való növését. A teljes biológiai rögzülés kb. 4-6 hét alatt következik be.

Mikor, melyik típusú csípőprotézist használunk?

Fiatalabb életkorban, amikor a csontszerkezet erősebb, a csont regeneráció aktívabb a ragasztó nélküli protéziseknek azon speciálisabb típusát is alkalmazhatjuk, amit a köznyelv „rövid protézisnek” nevez. Ezek az úgynevezett metafizealis rögzülésű cement nélküli protézisek, melyek a combcsont felső részébe rövidebb részen rögzülnek.

Mikor, melyik típusú csípőprotézist használjuk?Miért is érdekes ez?

Minél fiatalabb korban kap valaki protézist, annál jobban törekszünk rá, hogy spóroljunk a saját csonttal. Ezek a protézisek többek között ezért is jók fiatalabb életkorban, mert ha esetleg a későbbiekben cserére lesz szükség, több saját csont marad meg. A két képen a protézis köré húzott kékeszöldes vonal jól mutatja, hogy a normál protézis esetében a protézis végig, mélyen a combcsontban rögzül, míg a második képen a rövid protézis esetében pedig csak a combcsont fenti részén rövidebb részen. (a képek a protézis beültetési útmutatójából származnak)
Ma már a modern protézisek kialakításoknak köszönhetően idősebb korban is bátrabban ültetünk be ragasztó nélküli protéziseket, de amennyiben a csontállomány gyenge, előrehaladott a csontritkulás szívesebben használunk ragasztós protéziseket, amiknek az élettartama nem tér el a ragasztó nélküli protézisekétől.

Hasznos volt az információ? Még többet olvasna a protézisekről? Kövesse a Menta Ortopédiai Egészségközpont blogját, és Dr. Sallai Imre Facebook oldalát!

Írta: Dr. Sallai Imre ortopéd sebész

Online bejelentkezés

Foglaljon egyszerűen, gyorsan időpontot ortopéd magánrendelésre, a Menta Ortopédiai Egészségközpont munkatársaihoz!