Miért szükséges csecsemőkorban az ortopédiai vizsgálat, és mit vizsgál ilyenkor az orvos?

By 2022.05.13.november 8th, 2022Gyermekortopédia

Magyarországon a csípőszűrés évtizedek óta kötelező vizsgálat, melynek elsődleges célja a csípőficam és a csípődysplasia korai észlelése. Minél korábban fény derül ezen kóros állapotokra, annál finomabb „baba- és mamabarát” módszerekkel, rövidebb idő alatt és eredményesebben lehet kezelni őket.

Kezelési módszereinknek lényege, hogy a csípő fejlődését visszavezetik a normális fejlődés útjára, és lehetővé teszik, hogy a gyermek egészséges anatómiájú csípőkkel kezdjen járni, és később se legyenek maradványtünetei. Egy nem-, vagy későn diagnosztizált csípődysplasia vagy csípőficam a csípőízület korai kopásához vezethet, mely akár már serdülőkor végén panaszokat okozhat, jelentősen rontva az életminőséget.

Hogyan történnek az első ortopédiai vizsgálatok?

Az első vizsgálatot a gyermek születését követő napokban végzik a szülészeten. A második vizsgálat 4-6 hetes kor körül végzendő. Ideális esetben ilyenkor az orvos nemcsak a csípőket vizsgálja, hanem a teljes mozgásszervrendszert átnézi. A koponya ferdesége, aszimmetriája a nyakmozgások kóros voltára, izomfeszülésekre, ferde tartásra, vagy csak egyszerűen rossz fektetésre utalhat. Hasonfekvésben a baba gerincét is nézzük. A csecsemő lábain gyakran látunk kisebb-nagyobb deformitásokat. Ezeknek csak egy töredéke igényel komoly orvosi kezelést, nagy részük tartási rendellenesség, melyeknek kezelését időben elkezdve megfelelő fektetéssel, tornáztatással, egyszerű trükkökkel korrigálni lehet.

Bővebb információt a gyermekortopédiai vizsgálatokról, szűrésekről ide kattintva talál! >>

A csípő vizsgálatai

A csípő vizsgálata pelenka nélkül történik; a gyermekortopéd orvos a combokat terpesztve ellenőrzi a csípők helyzetét, mozgásterjedelmét és stabilitását, megfigyeli az alsó végtagok hosszát, a baba lágyéka és popsija körüli ráncokat. Egy valódi csípőficam ezzel a „kézi” vizsgálattal szinte mindig diagnosztizálható.

Csípőficam gyanúja esetén ultrahangos vizsgálatot is végzünk a pontos viszonyok megállapítása céljából. A ficam kezelése protokoll szerint arra specializálódott kórházi osztályon kezdődik meg pár napos bennfekvéssel, majd otthon folytatódik. Csak extrém ritka esetben, vagy nagyon későn felfedezett csípőficam esetén van szükség műtéti megoldásra.

 

Más a helyzet a csípődysplasiával, mely azt jelenti, hogy nincs ficam, de a combfejet (forgót) befogadó ízületi vápa fejletlen: sekélyebb, meredekebb a kelleténél. Ennek nem biztos, hogy van kívülről látható jele. Emiatt szükséges a csípők ultrahangos vizsgálata is, mely egyes országokban kötelező, Magyarországon a csípődysplasia szempontjából veszélyeztetett csecsemőknél kötelező, a többieknek ajánlott. Kockázati tényezők a tartós farfekvés, a 4000g feletti születési súly, a szűk méhen belüli viszonyok, kevés magzatvíz, és ha a családban már előfordult csípőficam ill. dysplasia.

Elegendő-e, ha ultrahanggal vizsgáljuk a baba csípőjét?

A csípők kizárólag ultrahanggal, átmozgatás nélkül történő vizsgálata nem elegendő, mert egy jó ultrahangeredmény mellett is fennállhatnak olyan csípőkötöttségek, mozgásbeli aszimmetriák, melyek később komolyabb problémákhoz vezethetnek. A Menta Ortopédiai Egészségközpontban minden esetben egyszerre végezzük el a babák csípőinek ultrahangos és fizikális vizsgálatát.

A cikket írta: Dr. Horváth Nikoletta, gyermekortopéd orvos

Online bejelentkezés

Foglaljon egyszerűen, gyorsan időpontot ortopéd magánrendelésre, a Menta Ortopédiai Egészségközpont munkatársaihoz!